۞ امام علی (ع) می فرماید:
هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

موقعیت شما : صفحه اصلی » اخبار
  • شناسه : 1984
  • ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۶
  • 81 بازدید
  • ارسال توسط :
آزادی ۲
آزادی ۲

آزادی ۲

آزادی معنوی یعنی قسمت عالی وانسانی از قسمت حیوانی وشهوانی انسان آزاد باشد.

 

مرز آزادی از نظر غرب:ازنظر غرب این انسان است که خدایی می کند وبایدکاملا آزاد باشد اما چون خدایان(انسان های) متعددی در جامعه زندگی می کنند،پس همه انسان ها، آزاد هستندتاجایی که به آزادی خدای (انسانِ )دیگرلطمه وارد نشود.

اما آزادی از نظراسلام:برای توضیح این آزادی اول باید انسان وجنبه های اوتعریف وشناخته شود هر انسانی از دو جنبه واز دو مَن برخوردار است:۱-جنبه عالی(مَن عالی) ۲-جنبه طبیعی،جنبه حیوانی(مَن دانی وبی ارزش).

جنبه دانی انسان مربوط به خوردن،خوابیدن،شهوت…است.جنبه عالی انسان به فطرت انسان که همان حقیقت انسان است، مربوط می شود.

انسان دو گرایش ودو تمایل دارد:یکی تمایلات مربوط به روح انسان ودیگری مربوط به تن وجسم انسان است وقتی انسان گناهی را مرتکب می شود وبعد خودش را سرزنش می کند که به آن عذاب وجدان هم می گویند، این وجدان مربوط به خود عالی وروح انسان است.

خلبانی که شهرهای هیروشیما وناکازاکی رابمباران شیمیایی کردواصلا دولت های استعماری اورابرای این کار تربیت کرده بودند،که وجدان وخود عالی در او بمیرد اما در این وجدان چراغ کوچکی روشن و زنده باقی می ماندواین خلبان بعد از مدتی دیوانه می شود ومی میرد.

بنابرین انسان یک شخصیت مرکبی داردیک قسمت عالی که قسمت انسانی اوست و یک قسمت دانی داردکه همان قسمت حیوانی اوست از نظر اسلام هر انسانی تا زمانی آزاد است که به آزادی معنوی اولطمه وارد نشود.آزادی معنوی یعنی قسمت عالی وانسانی از قسمت حیوانی وشهوانی اوآزادباشد.

 

                                                                                   ادامه دارد…

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

پاسخ دادن

ایمیل شما منتشر نمی شود. فیلدهای ضروری را کامل کنید. *

*